erolkoc 0(312) 468 0888 +90 (505) 270 3873

Dermatoloji Uzmanı Erol Koç, Ankara Dermatoloji

 

botoxBotulinum Toksini, “Ameliyatsız Estetik İşlemler” olarak tanımlanan yöntemlerin ilklerindendir. Dünya istatistiklerinde en fazla ve kolay uygulanan, hasta memnuniyetinin en yüksek olduğu, sonuçların en kısa sürede ortaya çıktığı uygulamalardandır. Ancak deneyimli uzman doktorlar tarafından, uygun hastalara doğru ilaç ve dozlar uygulandığında ‘Neştersiz Güzellik’ tanımını gerçekten hak eden bir yöntemdir.

Botulinum Toksini bilinenin aksine yılan zehiri değildir. Laboratuvar koşullarında Clostiridium Botulinum isimli bakteriden elde edilen bir salgıdır. Tıpta çeşitli alanlarda kullanılan Botulinum Toksini kırışıklıkları ortadan kaldırdığı migren tedavisi için uygulanan hastalarda ortaya çıkan sonuçlar sayesinde keşfedilmiştir. Birçok hasta uygulamadan sonra alın bölgelerindeki kırışıklıkların hafiflediğini bildirmişlerdir. Bu dönem sonrasında Botulinum Toksini estetik dünyasında kırışıklıklara karşı yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletme ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan güvenilir ve kolay bir yöntemdir. İstenilen bölgede kas içine enjekte edilerek ilaç, kaslarda gevşemeye kaslarda ve kasların üzerindeki kırışıklarda düzleşmeye neden olur. Özellikle alın, göz kenarı, kaş çatma çizgisi, boyundaki ve diğer çizgilerde kullanılması sonucu kırışıklıkların açılmasında, büyük bir başarı, genç görünüm ve güzellik sağlamaktadır. Alın ve göz çevresi yanında, boyundaki çizgilerde enjeksiyon yöntemi ile kullanılması sonucu çizgilerin açılmasında geçici iyileşme sağlar. Ayrıca daha kalkık ve feminen ya da daha düz kaş yapısı hastanın isteğine göre şekillendirilebilir. Yapılan uygulamayı takiben 2.gün etkileri başlar 15. gün net etkisini gösterir. 120. günden itibaren etkisi azalır 6. ay uygulama tekrarlanabilir.

Uygulama Alanları:

  • Kaş Arası Uygulaması
  • Alın Uygulaması
  • Göz Kenarı Uygulaması
  • Ağız Çevresi
  • Çene Uygulaması
  • Boyun Uygulamaları

Ayrıca klasik kullanım alanlarının yanında, son zamanlarda uygun dozlarda, boyun, dudak üstü, dekolte ve yanak bölgesinde ki ince kırışıklıklara uygulanmaktadır.

Aşırı Terleme Tedavisinde Botulinum Toksini:

Ter bezlerinin fazla çalışmasına bağlı olarak deri yüzeyine salınan terin artması kişinin günlük hayatını fazlaca rahatsız etmektedir. Aşırı terlemenin en önemli nedenleri arasında stres, değişik ilaçlar, troid bezinin fazla çalışması, menopoz, hipoglisemi, obezite yer alır. Terleme kol altında fazla olduğunda beraberinde kokuya da sebep olabilir. Sosyal ve psikolojik durumu hayatı da negatif yönde etkilemektedir.

Hiperhidrozis; aşırı terlemede Botulinum Toksini kullanımı oldukça başarılı sonuçlar sağlamaktadır. Burada kırışıklıkları gidermedeki gibi kaslar yerine, ter bezlerine gelen aşırı uyarıyı azaltmak amacıyla enjeksiyon cilt altına uygulanmaktadır. Uygulama 4-6 veya 6-8 ay arayla yapılabilmektedir. Zamanında yapılan tekrarlar tedavinin etkinliğini arttırır. El ve ayak gibi koltuk altı bölgelerde de aşırı terlemede cilt altına çok sık ve başarılı biçimde uygulanmaktadır. Ter bezlerini çalıştıran sinirlerin faaliyetlerini azaltarak terlemeyi azaltır. Ortalama 15 – 20 dakikada kolayca uygulanır. Etkisi ortalama 6 ay kadar devam eder.