erolkoc 0(312) 468 0888 +90 (505) 270 3873

Dermatoloji Uzmanı Erol Koç, Ankara Dermatoloji

 

Lazer epilasyon, lazer sistemleriyle yapılan en sık uygulamalardan biridir. İşlem sırasında kullanılan lazerler ışınları kıl köküne kadar inmekte ve buradaki melanin tarafından absorbe edilmektedir. Yüksek enerji ve uzun atım süresiyle ısıyı arttırarak kıl kökünün kese bölgesindeki kök hücrelere zarar vermekte ve böylelikle epilasyonu sağlamaktadır.

Lazer epilasyonda amaç uzun süreli epilasyonu ve istenmeyen tüylerin sayısında belirgin bir azalmayı sağlamaktır. Epilasyonun etkinliğini hastanın kıllarının rengi de etkilemektedir. Siyah saçlı bireylerde istenilen epilasyon birkaç seansta sağlanırken, kırmızı, sarı ve gri kıllara sahip bireyle istenilen etki için 1 ila 3 aylık aralıklarla tekrarlı seansların yapılması gerekmektedir. Her ne kadar ortalama seans sayısı 8-10 kadar olsa da bu tamamen hastadan hastaya değişmektedir.

Lazer epilasyon işlemi hastalar tarafında iyi tolere edilmektedir. Ancak geniş yüzey ve üst dudak, bikini bölgesi gibi hassas bölgelerin epilasyonunda topikal anestezi kullanılabilir. İşlem sırasında kıl şaftında ani buharlaşma ve birkaç dakika sonra perifoliküler eritem ve ödem izlenir. En iyi sonuç için tolere edilebilen en yüksek akım ve en geniş spot tercih edilmelidir. Eğer lazer cihazında soğutma sistemi yoksa işlemden hemen önce soğuk jel uygulanması çevre dokuya zararı en aza indirecektir. Oluşan buharlaşma işleminde kötü koku oluşması ve solunum sistemini etkilemesinden dolayı lazer vakumu ve iyi bir havalandırmaya ihtiyaç vardır.

Uzun atımlı Ruby lazer

Ruby lazer 694 nm dalga boyunda olup lazer epilasyon işlemlerinde ilk uygulanan lazer sistemidir. Ancak pigmentasyon bozukluğu riski olmasından dolayı, sadece açık deri tipine sahip bireylerde kullanılabilir olması en önemli dezavantajıdır.

Uzun atımlı Alexandrite lazer

Uzun atımlı alexandrite lazer 755 nm dalga boyuna sahiptir. Koyu tenli bireylerde başarılı sonuçlar bildirilmesine karşın deri tipi açık olan bireylerde kullanılması önerilmektedir.

Uzun atımlı Diode lazer

Uzun atımlı diode lazer 800 nm dalga boyuna sahiptir. Epilasyon için kullanılan diğer lazerlerden farklı olarak koyu tenli bireylerde de güvenli olarak kullanılabilmektedir. Günümüzde Diode lazerlerin ütüleme:motif şekliyle bilinen hem hızlı, hem etkili hem de güvenilir metodu da bulunmaktadır.

Uzun atımlı Nd:YAG lazer

Uzun atımlı Nd:YAG lazer 1064 nm dalga boyuna olmasından dolayı diğer lazer sistemlerine oranla melanin tarafından en az absorbe edilen lazerdir. Bu özelliği koyu tenli bireyler en az yan etkiyle beraber en çok etkinlik özelliğini kazandırmaktadır.

Lazer tedavisine başlamadan önce kıllanma problemi olan hastalarda diğer hormonal nedenler araştırılmalıdır. Güneşte bronzlaşmış bireylerde yan etki riskini en aza indirmek için cilt rengini normale gelmesi beklenmelidir. Keloid ve hipertrofik skar öyküsü olan bireylerde kontraendikasyon olmamasına karşın daha düşük akımlarda tedavi başlanmalıdır. İzotretinoin tedavi almış olan hastalarda skar oluşma riskini bulunmasından dolayı tedaviye ilacın kesilmesinden en az 6 ila 12 ay sonra başlanması önerilmektedir. Lazer tedavisinden en az 4 hafta önce diğer epilasyon işlemleri kesilmeli ve işlemden bir gün önce veya işlem günü traşlanarak ve epilatörle tüyler temizlenmelidir. Tedavi seansları arasında geniş spektrumlu güneş koruyucu kremler kullanılmalı ve güneşlenmekten kaçınılmalıdır.