erolkoc 0(312) 468 0888 +90 (505) 270 3873

Dermatoloji Uzmanı Erol Koç, Ankara Dermatoloji

 

Normal şartlarda kullanılan cilt bakım ve antiaging etkili ürünler cildin üst tabakasında kalmaktadır. Oysa asıl etkilenmesi gereken yer cildin üst tabakası ile alt tabakası birleşim yeri ya da alt cilt tabakasıdır. Dermaroller da denilen Roller cildin üst tabakasına zarar vermeden alt cilt tabakasına ulaşan kanallar açar. Bu kanallardan DNA içerikli ürünlerin emilimi artar. Hem anti-aging ürünlerin etkisi ile hem de yara iyileşme mekanizmasını başlatarak kollajen doku gelişimi uyarılır. Bu etki ile lekelerin tedavisi, akne skarlarının azaltılması, yara izlerinin düzeltilmesi ve gençleşme sağlamak mümkündür. Roller; üzerinde yüzlerce mikroiğne bulunan silindir şekilli medikal alettir. Uygulandığı bölgede ciltte mikrokanallar açar. Mikroiğneler değişen ebatlardadır. Uygulama amacına uygun olarak boyutları değişebilmektedir.

Önce roller ile mezoterapi uygulama nedeni belirlenir. Cilt yapısı analiz edilir. Kullanılacak olan rollerın derinliği belirlenir (0.5, 1, 1.5, 2, 2.5 mm) Önce topikal anestezik krem uygulanır. Uygulama X ve + şeklinde tek yönde gidişler şeklindedir. Ortalama 10-15 dakika süren bir uygulamadır. Seanslar şeklinde uygulanır. Cildin ihtiyacına göre ilk 4 hafta haftada bir kez, daha sonra 2 haftada bir uygulanır. En az 6 seans olacak şekilde belirlenir. Uygulamadan sonra hafif bir kızarıklık olur. 30 dak. içinde geçer. Özellikle yaz aylarında güneş koruyucu krem kullanılması önemlidir. Ciltte daha ilk uygulamadan sonra değişiklikler başlar, açık gözenekler daralır, yağ salınımı dengelenir, lekeler azalmaya başlar. Akne skarları yüzeyellleşir. Tüm seanslar bittikten sonra net etki ortaya çıkar. Gereksinime göre ek seanslar yapılabilir.

Dermaroller’ın başlıca kullanım alanları:

  • Dermatolojide sürülebilir maddelerin, deri altına geçişini 200 kata kadar arttırır. Formülün derideki etkinliğini maksimuma ulaştırır. (Transdermal geçişin artırılması – Dermaterapi).
  • Yeni kolajen, elastin, fibronektin, hyalüronik asit üretimini uyararak anti-aging etki sunar.
  • Melazma (gebelik lekeleri) ve Hiperpigmentasyonda (cilt lekeleri) kullanılabilir.
  • Akne izleri (ice pick, rolling, box car) üzerinde etkilidir.
  • Geniş gözenekli cilt yapısının azaltılmasında yardımcıdır.
  • Cilt çatlaklarının, striaların görünümünü azaltır.
  • Yanık izlerinde yaranın iyileşme sürecinde meydana gelen büzüşmeye bağlı hareket kabiliyeti azalmasında hareket kabiliyetini arttırmada etkindir.

Sağlık İletişim Ajansı Sağlık PR