erolkoc 0(312) 468 0888 +90 (505) 270 3873

Dermatoloji Uzmanı Erol Koç, Ankara Dermatoloji


vitiligoVitiligo deriye renk veren pigmentin kaybı ile oluşan beyaz deri lekeleridir. Vücudun herhangi bir yeri tutulabilir, sıklıkla vücut simetrik tutulur. En sık tutulum yerleri yüz, dudaklar, eller, kollar, bacaklar ve cinsel organlardır.

Vitiligo Kimlerde Görülür?

Vitiligo görülme sıklığı % 1-2’ dır. Vakaların % 50’ si 20 yaş altındadır. Vakaların % 20’inde aile bireylerinde de Vitiligo öyküsü vardır. Vitiligo vakalarının derideki lekeler dışında genellikle sağlık problemi bulunmamaktadır.

Deriye Rengini Ne Verir?

Melanin deri, saç ve göz rengini belirleyen pigmenttir. Melanosit denilen hücrelerce üretilir. Bu hücrelerin ölümü veya Melanin oluşturamaması halinde deri daha açık renkli veya tamamen beyaz hal alır.

Vitiligonun Sebebi Nedir?

Derideki melanositlerin kaybının veya pigment üretmesinin sebebi tam olarak bilinmemektedir.

Vitiligo Nasıl Gelişir?

Renk kaybının genişliği ve tutulum alanı her vakada farklıdır. Açık tenli kişiler renk farkını genelde güneşlenme sonrası bronzlaşma ile, tutulum olan bölge ile normal cilt rengi arasındaki farkın belirginleşmesi üzerine vitiligo belirtilerini fark ederler.

Vitiligo lekeleri aniden oluşur. Ardından beli bir süre dinlenme süresidir; ve ardından tekrar ani pigment kaybı gelişir. Bazı vakalarda pigment bir süre sonra kendiliğinden geri gelir.